کاردیومیوپاتی تهدید کنده جان بیمار است

8 خرداد 1402
فوق تخصص بیماری های قلب و عروق در بیمارستان قلب بوشهر گفت: کاردیومیوپاتی یا بیماری عضله قلب در اثر آسیب به عضلات قلب ایجاد میشود که موجب اختلال در کار قلب شده و تهدید کننده جان بیمار است.

دکتر عبداللطیف امینی در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان قلب بوشهر گفت: قلب یک پمپ گوشتی و عضلانی است که با کمک عروق کرونر قلب و دریچه های قلبی، سیستم هدایتی پیچیده ای را جهت پمپاژ خون به قسمت های مختلف بدن دارد.
 عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره آسیب به هر یک از قسمت های قلب چنین گفت: چنانچه به هریک از قسمت های قلب آسیبی وارد شود می تواند  منجر به صدمه و بیماری عضلات و ماهیچه قلب شود.
دکتر امینی افزود: به عنوان مثال اگر انسداد عروق رخ دهد خون کافی به عضلات قلب نمی رسد و این منجر به تضعیف دیواره قلب و در نتیجه بیمار دچار سکته قلبی می شود.
وی ادامه داد: انسداد عروق قلب، تخریب دریچه های قلبی و بیماری سیستم هدایتی قلب  از جمله عواملی هستند که دیواره قلب را تخریب و  تضعیف می کنند.
دکتر امینی گفت : اگرچه بیماری از عضله قلب شروع میشود ولی با پیشرفت آن، سایر قسمت های قلب نیز درگیر میشوند.
اینترونشنیست بیمارستان قلب در مورد دلایل بوجود آورنده این بیماری گفت: با توجه به گستردگی انواع این بیماری نمیتوان علت مشخص و یکسانی را برای ایجاد آن ها در نظر گرفت با این حال عواملی همچون ارث و ژنتیک، بیماری های روماتولوژی، عفونت ها،کمبود ویتامین ها و مصرف الکل میتواند منجربه  بروز این بیماری شود.
فوق متخصص قلب و عروق بیمارستان قلب بوشهر در مورد علایم این بیماری بیان کرد: علائم این بیماری طیف گسترده ای دارد و از علایم ساده و گذرا مانند احساس تپش قلب یا خستگی در فعالیت تا بروز حملات قلبی و ایست قلبی متغیر است، بنابر این علایم آن به نوع و شدت بیماری عضله قلب بستگی دارد و بعضی از بیماران که نوع خفیفی از این بیماری را دارند ممکن است تا سال ها بی علامت باقی بمانند.
وی علایم شایع بیماری کاردیومیوپاتی را چنین بیان کرد: احساس تپش قلب ،تنگی نفس،درد قفسه سینه،خستگی و ضعف در زمان فعالیت،احساس سرگیجه و سبکی سر، سنکوپ و از دست  دادن گذرای هوشیاری و ایست ناگهانی قلب از جمله شایع ترین علایم کاردیومیوپاتی هستند.
دکتر امینی در مورد روش های درمان این بیماری گفت: در مرحله اول  باید نوع و شدت بیماری  بر اساس علایم و شرح حال و یافته های پاراکیلینیکی بیمار شناسایی و تشخیص داده شود.
فوق تخصص بیماری های قلب و عروق در بیمارستان قلب بوشهر خاطر نشان کرد: پس از تشخیص نوع بیماری کاردیومیوپاتی درمان مناسب با آن صورت میگیرد که به صورت دارویی یا مداخله ای صورت می گیرد.
 


انتهای پیام/ کد خبرنگار : (م.م4090)

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
کاردیو.میوپاتی     قلب.عروق     مرکز.آموزشی.درمانی.قلب.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   9 خرداد 1402

تعداد بازدید:   ۴

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >